شمع خودرو

یکی از قطعات مهم موتور هر خودرویی شمع خودرو آن است که مسئولیت جرقه زنی و به نوعی روشن کردن خودرو را دارد . شمع خودرو یک قطعه ویژه در موتور خودروهای سوختی به حساب می آید  و بدون کارکردن صحیح شمع ها خودروها نمی توانند حرکت کنند .

شمع خودرو

شمع خودرو

شمع خودرو از الکترود تشکیل شده است . عایق چینی ، واشرها و … می باشد که در قسمت بالای محفظه احتراق و سیلندر خودرو قرار می گیرد  و از یک سمت جریان ولتاژ بالای برق را می گیرد و از سمتی دیگر با وجود جرقه زنی در محفظه احتراق موجب انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نهایت ایجاد نیروی کافی برای حرکت خودرو می شود .

با پاشش سوخت به وسیله انژکتور داخل سیلندر و بعد فشرده شدن آن  از طریق سوپاپ شمع جرقه به وجود می آورد و سبب انفجار در محفظه احتراق می شود .

شمع از چه اجزایی تشکیل شده است

اگ شمع خودرو در زمان درستی جرقه نزند و یا به صورت کلی جرقه زنی نکند در نهایت بنزینی که در محفظه احتراق فشرده شده است به درستی عمل انفجار را انجام ندهد در نتیجه سیلندرها حرکت نمی کنند . وظیفه شمع در موتور خودرو بسیار حائز اهمیت می باشد و به همین باید به درستی از آن نگهداری شود .

انواع شمع خودرو

شمع خودرو تماما به یک شکل طراحی نشده اند و انواع گوناگونی دارد که هر یک به نوعی از موتور ساخته شده اند . انواع شمع خودرو به شرح ذیل می باشد .

  • شمع سرد : که جهت عملکرد در موتورهای با دمای بالا طراحی شده اند و پایه های کوتاه دارا هستند تا فورا بتوانند گرمای به وجود آمد ه به دلیل جرقه را کم کنند .
  • شمع گرم : ر طبق عملکرد در موتورها با دمای پایین طراحی شده اند و پایه بلندی دارد تا گرمای خود را دیرتر از دست بدهند و در نهایت بتوانند رسوبات باقی مانده که ناشی از احتراق را در روی خود شمع بسوزانند .
  • شمع نیکلی : که الکتروهای آن از آلیاژ نیکل می باشد و دوام کمی دارند .
  • شمع پلاتینیومی : الکترودهای آن از آلیاژ پلاتینیوم می باشد و طول عمر زیادی دارند.
  • شمع ایریدیومی : این نوع از شمع خودرو همچنین که الکترود مثبت آن از ایریدیوم تشکیل شده است و عمر بیشتر نسبت به شمع های پلاتینیومی دارند.
  • شمع های چند الکترودی : این نوع از شمع خودرو از چندین الکترود منفی تشکیل شده است که موحب طول عمر بسیار بالاتری می باشد .
درباره geely

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع