تسمه تایم

تسمه تایم و یا زنجیر موتور که شاید بارها شنیده شده است که قسمتی از موتور احتراق داخلی خودرو می باشد که زمان بندی سوپاپ های موتور را کنترل می کند. در برخی از موتورها برای انجام این کار به جای تسمه از چرخ دنده استفاده می شود در موتور احتراق داخلی ، تسمه تایم میلنگ را میل بادامک ها اتصال می دهد تا به نوبت بسته و باز شدن دریچه سوپاپ ها را کنترل کند . یک موتور چهار زمانه مسلزم این می باشد که سوپاپ ها یک بار در هر دور میل لنگ باز و بسته شوند که تسمه تایم این کار را انجام می دهد . این تسمه حاوی دندانه هایی می باشد که توسط آن میل بادامک ها را در یک زمان با میل لنگ بچرخاند . برخی از طراحی های موتور ، تسمه تایم نیز می تواند برای به حرکت درآوردن دیگر قسمت های موتور مانند پمپ آب یا همان واتر پمپ و پمپ روغن استفاده شود تسمه تایم باید در زمان مشخصی که در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است که مناسب ترین حالت ۶۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود .

تسمه تایم

تسمه تایم

دلایل از تایم خارج شدن موتور

پاره شدن تسمه تایم به دلیل استهلاک بالا و تنش هایی که به صورت زیاد به آن وارد می شود

  • زمانی که دندانه های تسمه جدا شوند
  • شل شدن زیاد تسمه تایم که بیشتر به علت خرابی تسمه سفت کن رخ می دهد . جهت اینکه امتحان شود تسمه شل و یا سفت است با فشار انگشت دست تسمه باید بین دو الی سه میلیمتر انعطاف داشته باشد .

عوامل که باعث پارگی تسمه و یا کنده شدن دندان ها می شود

  • استفاده به صورت مداوم و زیاد  از دورهای بالای موتور مخصوصا در دورهای بیشتر از ۴۰۰۰ دور در دقیقه که موجب می شود استهلاک سریع قطعات میگردد .
  • استفاده نکردن از دنده مناسب مخصوص در سر بالائی ها و یا عبور از روی سرعت گیرها که موجب فشار خیلی زیاد روی موتور و به عبارتی روی این تسمه می شود که در سر بالائی ها می بایست از دنده سنگین استفاده شود
  • خرابی تسمه سفت کن که در صورت گیرباژ کردن آن موجب کشیدگی و پارگی تسمه تایم خواهد شد .
  • زیاد سفت بودن تسمه تایم که در اول موجب خرابی تسمه سفت کن و در آخر تخریب تسمه خواهد شد.

تسمه های نامطلوب در بازار به طور معمول یافت می شودکه قادر به بارهای زیاد را ندارند و به سرعت مستهلک می گردند . لازم می باشد جهت خرید یک تسمه مناسب با یک تعمیر کار با تجربه  مشورت شود .

در صورت خرید تسمه تایم با یک بار مشاهده چشمی از عدم شکستگی در سطح تسمه باید اطمینان حاصل کرد و از تا زدن و یا قرار دادن در جای نامناسب خودداری شود و ظاهر کلیه دندانه های تسمه بازدید شود و در صورت رویت سیم هایی نازک شبیه نایلون از آن استفاده نشود .

رانندگی بدون تنش بر موتور شرط اصلی برای جلوگیری از استهلاک کلیه قطعات خواهد شد .

درباره geely

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع