دانستن زمان تعویض شمع خودرو برای کیفیت عملکرد ماشین می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. شمع‌ها یکی از اجزای موتور هستند که بسیاری از افراد اطلاعات کمی در مورد آن دارند، غیر از اینکه برای عملکرد موتور ضروری هستند. برخی از مردم می‌دانند که یک موتور احتراق داخلی چگونه کار می‌کند، اما فقط مکانیک‌ها می‌دانند که شمع‌ها دقیقاً چگونه بر عملکرد خودرو تأثیر می‌گذارند.  رانندگی با شمع های فرسوده یا آسیب دیده در نهایت می تواند باعث آسیب به موتور شود، بنابراین تعویض آن را به تعویق نیندازید.

در این مقاله با ما همره باشید تا به بهترین زمان تعویض شمع خودرو و اهمیت آن در عملکرد خودرو بپردازیم.

چرا زمان تعویض شمع خودرو مهم است؟

ازآنجایی‌که شمع‌ها نیروی موتور را تأمین می‌کنند، بنابراین بر عملکرد خودروها تأثیر می‌گذارند. بااین‌حال، مانند هر قطعه خودرو، شمع‌ها ممکن است به‌مرورزمان فرسوده شوند. مهم است که به‌سرعت علائم خرابی شمع‌ها را بشناسید و شمع‌های قدیمی را جایگزین کنید تا موتورتان به‌خوبی کار کند.

بدون شمع، فرایند استارت خودرو غیرممکن است. ازآنجایی‌که سلامت شمع ارتباط تنگاتنگی با عملکرد موتور دارد، شمع‌های ضعیف یا آسیب‌دیده می‌توانند باعث احتراق ناقص هم در استارت و هم در شتاب گیری شوند. عدم توانایی خودرو در حفظ حداکثر قدرت و مصرف سوخت ناشی از آن قابل‌توجه است.

تعویض شمع‌ خودرو فقط در صورت آسیب‌دیدن توصیه نمی‌شود. شمع‌های قدیمی نیز باید تعویض شوند. به دلیل تعامل مداوم بین سوخت و هوا، شمع‌های قدیمی رسوبات را جمع می‌کنند. این می‌تواند باعث سوختن سوخت قبل از شروع به کار شود و منجر به کسب انرژی خودرو از طریق یک فرایند غیرقابل‌پیش‌بینی و نامطمئن می‌شود.

نشانه‌های زمان تعویض شمع خودرو

تعویض شمع خودرو تأثیر بسزایی در کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان موتور و صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی دارد. هنگامی که عمر شمع‌های شما به پایان می‌رسد، مشکلات متعددی در حین رانندگی رخ می‌دهد که در ادامه نشانه‌هایی که در صورت مشاهده حتماً باید شمع خودرو خود را عوض کنید ذکر می‌کنیم:

  • ممکن است خودروی شما هنگام  دور آرام احساس ناهمواری کند، یا زمانی که موتور در حال کار است، ممکن است احساس جهش یا لرزش داشته باشید، حتی اگر خودرو ساکن باشد.
  • هنگام شتاب گیری، ممکن است احساس کنید که موتور دچار اشتباه می‌شود یا تکان می‌خورد.
  • ممکن است متوجه شوید که برق ماشین شما تمام می‌شود، حتی وقتی پدال گاز را به‌شدت فشار می‌دهید.
  • امکان دارد متوجه بوی عجیبی از موتور شوید.
  • ممکن است روشن‌کردن ماشین دشوار باشد.
  • زمانی که چراغ موتور روشن است.
  •  هنگامی که دفعات زیادی به پمپ بنزین مراجعه می‌کنید.

نشانه زمان تعویض شمع خودرو

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

بسیاری از رانندگان مطمئن نیستند که چه زمانی مناسب است تا شمع‌های خودرو را تعویض کنند. خودروسازان پیشنهاد می‌کنند حداقل هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر شمع ها را تعویض کنند. اگر شمع خودرو آسیب ببیند یا به‌درستی تنظیم نشود، جرقه‌ای ایجاد می‌کند که مخلوط گاز و سوخت را مشتعل می‌کند و در نتیجه خودرو جرقه می‌زند.

زمان تعویض شمع خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند توصیه‌های سازنده، عملکرد و وضعیت خودرو. این قطعه ممکن است خیلی زود آسیب ببیند و نیاز به تعویض داشته باشد که منجر به تعمیرات پرهزینه موتور می‌شود. تعویض شمع ها ممکن است سال ها طول بکشد.  طول عمر یک شمع باتوجه‌به نوع آن و سایر عوامل تعیین می‌شود. در مقایسه با شمع‌های مسی، شمع‌هایی که با مواد قوی‌تر ساخته می‌شوند، می‌توانند تا چهار برابر مدت‌زمان لازم برای یک شمع معمولی دوام بیاورند.

بیشتر بخوانید: وظیفه شمع خودرو

عواقب توجه‌نکردن به زمان تعویض شمع خودرو

احتراق ترکیب هوا و سوخت به دلیل تولید ناکافی شمع مانع می‌شود که منجر به کاهش توان خروجی موتور، شتاب و در بدترین حالت خرابی موتور می‌شود. خرابی شمع‌های فرسوده می‌تواند باعث ازکارافتادن سایر قسمت‌های موتور شود. بااین‌وجود، آنها یک عنصر ضروری هستند که عملکرد منظم خودرو را تضمین می‌کنند، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم قبل از خراب‌شدن موتور، شمع‌ها را تعویض کنید. در ادامه به تعدادی از عواقبی که ممکن در صورت عوض‌نکردن شمع خودرو با آن مواجه شوید اشاره می‌کنیم:

۱: اول از همه عدم توجه به زمان تعویض شمع باعث می‌شود موتور ماشین شما به سختی کار کند. این به این دلیل است که شمع ها به تدریج توسط خاکستر حاصل از فرآیند احتراق پوشیده می شوند.

۲: باعث هزینه گاز بیشتر و رفت و آمدهای مکرر به پمپ بنزین می‌شود.

۳: استفاده طولانی مدت از شمع ها می تواند منجر به آسیب جدی به موتور شود.

 

 سخن آخر

اگر خودروی شما عملکرد ضعیفی داشته باشد ممکن است به این دلیل باشد که شمع‌های موتور خودرو معیوب هستند. ترکیب سوخت و هوا در سیلندرها توسط شمع مشتعل می‌شوند. باگذشت زمان، شمع‌های آلوده و خراب منجر به ایجاد مشکل در قطعات موتور می‌شوند و نیاز به تعویض دوره ای دارند؛ در نتیجه حتما به زمان تعویض شمع خودرو توجه کنید که دچار مشکلات در عملکرد خودروی خود نشوید.

درباره geely

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع