گیربکس های اتوماتیک

امروزه خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک جایگاه ویژه ای برای تمام افراد دارند . به همین خاطر آشنایی با انواع گیربکس های اتوماتیک برای همه افراد که دارای خودروهایی با گیربکس اتوماتیک هستند لازم می باشد .

گیربکس های اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک

انواع گیربکس های اتوماتیک

  • گیربکس سیاره ای AT
  • گیربکس های AMT
  • گیربکس های CVT
  • گیربکس های دو کلاچه DCT

تفاوت ویژه ای که یک خودرو گیربکس اتوماتیک را از دیگر خودروها متمایز می کند این می باشد که خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند هیچگونه نیازی به پدال کلاچ ندارند .

خودروهایی که از گیربکس اتوماتیک برخوردارند احتیاجی به تعویض دنده دستی ندارند . فقط تنها نیاز است که دنده را در حالت درایو  قرار داد دیگر بقیه عملکردها به صورت خودکار می شود  .

گیربکس های سیاره ای AT

گیربکس های اتوماتیک سیاره ای از نوع متداول گیربکس های اتوماتیک در خودروها هستند  . در همچین گیربکسی قدرت به وسیله مجموع چرخ دنده های خورشیدی منتقل می شوند .

گیربکس های AMT

این گیربکس ها همانند گیربکس های معمولی می باشند که تنها با نصب عملگرهای الکترومکانیکی بر روی آن ها تعویض دنده و کلاچ گیری به صورت اتوماتیک عمل می کند . مهم ترین مزیت این نوع گیربکس ها  ، این است که در مقابل بقیه انواع گیربکس های اتوماتیک دارای ساختار ارزانتر و ساده تر  هستند .

گیربکس های CVT

در این نوع گیربکس ها نیرو از طریق ۲ مخروط و یک تسمه فلزی یا پلیمری که باعث اتصال مخروط ها می شوند ، منتقل می شوند . مهم ترین ویژگی که این گیربکس ها دارند پیوستگی تعویض دنده در آن ها می باشد .

گیربکس های دو کلاچه DCT

به روز ترین نوع گیربکس های استفاده شده در خودروها می باشد که توانست در  بازار رقابت با دیگر گیربکس ها جایگاه ویژه ای را از آن خود کند. این نوع گیربکس دارای دو گیربکس مجزا هستند که برای دنده های زوج و فرد استفاده می شود .در این گیربکس ها تعویض دنده و کلاج گیری به وسیله عملگرهای الکترومکانیکی صورت می گیرد .

درباره geely

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع